Jak urządzić kuchnię 12m2 – sprawdzone sposoby

Jak urządzić kuchnię 12m2 – przestrzeń do wykorzystania

Urządzenie kuchni, która ma tylko 12m2, może być trudnym zadaniem. Jednak z pomysłowym podejściem i dobrym planowaniem, można stworzyć praktyczną i ładną przestrzeń kuchenną. W tym artykule podpowiadamy, jak urządzić kuchnię 12m2.

Planowanie i dobór mebli

Przed przystąpieniem do urządzania kuchni, warto stworzyć dokładny plan i wskazać, gdzie znajdą się poszczególne elementy. Koniecznie porównajmy wymiary mebli z wymiarami naszej kuchni, tak aby wszystko dopasować do siebie. Kuchnia na wąskim planie lepiej wygląda z długimi szafkami podwieszanymi oraz szufladami. Dzięki nim mamy dostęp do całej zawartości półek, które nie zajmują nam dodatkowej przestrzeni.

Jeśli kuchnia ma wyjście na korytarz często węższa szafka będzie też idealnym wyjściem jednak dobrze rozplanować i przemyśleć do jakiej funkcji wykorzystujemy ten element

Blaty

Blaty kuchenne powinny być trwałe, łatwe do utrzymania w czystości oraz pasować do stylu kuchni. Wybierzmy blat o głębokości 60 cm, ponieważ jest to optymalna głębokość do pracy w kuchni, unikniemy też ostateczności „Schylania się” co dla kręgosłupa jest dodatkowo uciążliwe.

Oświetlenie kuchni

Oświetlenie jest kluczowym elementem w kuchniach o mniejszych wymiarach, ponieważ dobrze dobrane oświetlenie może wizualnie powiększyć pomieszczenie. Najlepiej stosować oświetlenie punktowe, które skupia się na miejscach, w których przygotowujemy jedzenie (np. okap kuchenny z oświetleniem, lampki nad blatem kuchennym, ledowe oświetlenie).

Kolory ścian i mebli

Kolory ścian i mebli również wpływają na wizualne powiększenie kuchni. W wąskiej kuchni najlepiej stosować jasne kolory ścian. Mogą to być białe, beżowe lub jasnoszare ściany, które odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenie. Kolor mebli najlepiej, jeśli będzie w kontrastującym kolorze lub o jeden ton ciemniejszy.

Dodatki kuchenne

Dodatki kuchenne, takie jak wieszaki na talerze, koszyki na owoce, druciane półki czy kwiaty, mogą dodać kuchni wiele uroku i charakteru. Warto pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością dodatków, ponieważ w małej kuchni każdy dodatek zajmuje cenną przestrzeń.

Czytaj również  Toner do drukarki samsung xpress m2026w

Podsumowanie

Jak widać, urządzenie kuchni o powierzchni 12m2 jest wyzwaniem, ale nie niemożliwym do wykonania. Wystarczy tylko dobrze zaplanować przestrzeń i wybierać właściwe meble oraz elementy dekoracyjne. Warto skorzystać z porad ekspertów lub inspirować się gotowymi rozwiązaniami, dostępnymi w internecie. Dzięki temu urządzimy piękną i użyteczną przestrzeń kuchenną, która spełni nasze oczekiwania.

Data publikacji Kategorie Dom