Jak urządzić ciemną kuchnię – poradnik dla początkujących

Wprowadzenie

Jasna kuchnia jest marzeniem wielu osób, ale nie zawsze jest możliwe stworzenie takiego wnętrza. Często kuchnie mają niewystarczającą ilość naturalnego światła, co może sprawiać problemy przy gotowaniu i przygotowywaniu posiłków. W łatwy sposób można jednak stworzyć piękną i funkcjonalną kuchnię, nawet jeśli nie ma w niej zbyt wiele światła. W tym artykule dowiesz się, jak urządzić ciemną kuchnię, aby była praktyczna, a jednocześnie piękna i stylowa.

Kolory ścian i mebli

Pierwszym krokiem w urządzaniu ciemnej kuchni jest wybór koloru ścian i mebli. Najlepiej, gdyby były one jasne, ale jeśli nie lubisz zbyt jasnych tonów, warto zastosować kolory pastelowe lub odcienie szarości. Ważne jest, aby nie przesadzać z ilością kolorów, ponieważ ciemna kuchnia może wydawać się przytłaczająca, gdy w niej znajduje się zbyt wiele różnych barw.

Kolory ścian

Najlepszym wyborem dla ciemnej kuchni są jasne kolory ścian, takie jak biały czy kremowy. Taki kolor odbije światło i sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne i jasne. Jeśli jednak preferujesz bardziej ciepłe kolory, wybierz jasny, pastelowy odcień żółci lub zieleni.

Kolory mebli

Wybierając meble do ciemnej kuchni należy pamiętać, aby były one jasne lub w kolorze drewna, tym samym ożywiając ciemność kuchni. Można także użyć bieli, która współgra z bielą na ścianach i składnikami na regale.

Oświetlenie

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów przy urządzaniu ciemnej kuchni. Warto zainwestować w odpowiednie lampy, oświetlające zarówno blat roboczy, jak i inne miejsca, np. ten, przy którym przygotowujemy posiłki. Dobrym rozwiązaniem są zarówno żyrandole, jak i podświetlane szafki.

Źródła światła

Jeśli chcemy, aby nasza ciemna kuchnia była możliwie jasna, należy pomyśleć o kilku źródłach światła. Dobrym pomysłem jest zastosowanie kilku różnych źródeł światła, takich jak: światło sufitowe, lampki na ścianie, podświetlenie szafek, lampki stołowe i podłogowe. Dzięki temu w ciemnej kuchni nie zabraknie światła i stanie się bardziej przyjazna i funkcjonalna.

Czytaj również  Jak urządzić kuchnię: aranżacje

Drobne elementy dekoracyjne

Chcąc ożywić ciemną kuchnię, warto zwrócić uwagę na drobne elementy dekoracyjne – dodatki, które nadają pomieszczeniu charakteru. Takie elementy to np. rośliny, plakaty, zasłony czy obrazy. Dobrze sprawdzają się także akcenty kolorystyczne w postaci poduszek, kieratów czy ręczników.

Rośliny

Jednym z najlepszych sposobów na ożywienie ciemnej kuchni są rośliny. Mogą to być zarówno małe, wiszące kwiatki, jak i duże doniczkowe dęby. Rośliny przyniosą do pomieszczenia życie, dodadzą koloru i wzbogacą wnętrze.

Podsumowanie

Jak widać, urządzenie ciemnej kuchni może okazać się prostsze, niż się wydaje. Wystarczy zastosować kilka prostych trików, które ożywią ciemne wnętrze, dodadzą mu światła i sprawią, że stanie się ono bardziej przyjemne i funkcjonalne. Przy urządzaniu ciemnej kuchni warto pamiętać o jasnych kolorach ścian i mebli, właściwym oświetleniu i drobnych elementach dekoracyjnych, które pozwolą na stworzenie pięknej, stylowej i wygodnej przestrzeni.

Data publikacji Kategorie Dom