Jak urządzić bardzo małą kuchnię?

Jak urządzić bardzo małą kuchnię, aby była praktyczna i funkcjonalna?

Jak urządzić bardzo małą kuchnię to pytanie, które zadaje sobie wiele osób mieszkających w niewielkich mieszkaniach. Odpowiednie zaplanowanie i odpowiedni dobór mebli mogą znacznie ułatwić korzystanie z takiej przestrzeni. W tym artykule przedstawimy kilka porad, które pomogą zaaranżować bardzo małą kuchnię w taki sposób, aby stała się praktyczna i funkcjonalna.

1. Zadbaj o ergonomiczne rozplanowanie kuchni

Planując urządzenie bardzo małej kuchni, należy pamiętać o ergonomicznym rozmieszczeniu mebli i sprzętów. Kuchenka, zlewozmywak i lodówka powinny być ustawione w taki sposób, aby łatwo i wygodnie można było z nich korzystać.

W przypadku kuchenki, ważne jest, aby tworząc miejsce do gotowania, wykorzystać każdą wolną przestrzeń. Dlatego warto zainwestować w płytę kuchenną, która pozwala na wykorzystanie niewykorzystanych dotąd obszarów, jak np. narożnik kuchenny. Dzięki temu można uzyskać dodatkową przestrzeń do przygotowywania potraw.

Zlewozmywak najlepiej umieścić na środku kuchni, przy oknie – aby podczas mycia naczyń mieć dostęp do światła i cieszyć się widokiem za oknem.

Lodówkę warto umieścić poza kuchnią (na korytarzu lub w przedpokoju), aby nie zajmowała cennej przestrzeni. Alternatywnie, jeśli nie ma takiej możliwości, można ją schować za drzwiami szafki kuchennej. Dzięki temu będzie niewidoczna, a ciągle będzie łatwo dostępna.

2. Wybierz odpowiednie meble kuchenne

Meble kuchenne powinny być funkcjonalne i praktyczne. W bardzo małych kuchniach zaleca się stosowanie szafek o dużej pojemności – na patery, garnki, talerze i sztućce. Szafki powinny być wysokie, a nie szerokie. W taki sposób wykorzystamy całą wysokość pomieszczenia i zapewnimy sobie dużo miejsca do przechowywania różnych przedmiotów.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku bardzo małej kuchni są szuflady wielofunkcyjne. Są to specjalne szuflady, w których można przechowywać talerze lub sztućce. Szuflady te pozwalają na oszczędzenie miejsca oraz gwarantują pełny dostęp do przechowywanych w nich przedmiotów.

Czytaj również  Jak urządzić kuchnię nowocześnie

Warto również pamiętać o odpowiednim doborze kolorów mebli – jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie, zaś ciemne kolory je jeszcze zmniejszą.

3. Zastosuj praktyczne akcesoria kuchenne

Krawędzie szafek w kuchni często są narażone na uszkodzenia. Dlatego warto zainwestować w specjalne osłony, które ochronią meble. Osłony krawędzi mogą być wykonane z różnych materiałów, np. aluminium, plastiku lub gumy.

W bardzo małych kuchniach warto też pomyśleć o zastosowaniu odpowiednich akcesoriów, które pozwolą na oszczędność miejsca. Przykładem mogą być specjalne uchwyty na talerze, które umożliwiają ich składowanie bezpośrednio w szafce – warto wybrać modele, które można składać – w ten sposób uda się jeszcze bardziej zaoszczędzić miejsce.

Warto także pomyśleć o zastosowaniu uchwytów magnetycznych na noże – takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsca, unikając konieczności trzymania noży w szafce. Uchwyty magnetyczne można zamontować na ścianie przy blacie kuchennym lub na lateralnej krawędzi szafki.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, niezależnie od małych rozmiarów, która charakteryzuje naszą kuchnię, mamy wiele sposobów na to, jak uczynić ją praktyczną i funkcjonalną. Wszystko, co robimy, powinno być ukierunkowane na oszczędność przestrzeni. Ergonomiczne rozmieszczenie, odpowiednie meble, kolorystyka i praktyczne akcesoria kuchenne to podstawowe elementy, które mogą pomóc nam w urządzeniu takiej kuchni.

Data publikacji Kategorie Dom