Jak wyczyścić dywaniki gumowe? – Najlepsze sposoby

Dywaniki gumowe są bardzo popularne w samochodach i chronią podłogę przed wilgocią, brudem, a także zarysowaniami. Jednak, wraz z upływem czasu, dywaniki mogą się brudzić i trzeba je wyczyścić, aby odzyskać ich pierwotny kolor i wygląd. W tym artykule, omówimy najlepsze sposoby, jak wyczyścić dywaniki gumowe, jakie masz do dyspozycji.

Jak wyczyścić dywaniki gumowe: sposoby

Metoda 1: Odkurzanie

Jednym z najprostszych sposobów, jak wyczyścić dywaniki gumowe, jest odkurzanie ich. Odkurzaczem bez problemu usuniesz brud i kurz, który osadził się na dywaniku. Jak to zrobić?

 • Zacznij od wyjęcia dywanika z samochodu.
 • Odkurz powierzchnię dywanika za pomocą ssawki lub szczotki do odkurzacza.
 • Być może konieczne będzie użyć specjalnej końcówki do odkurzacza, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i dokładnie je wyczyścić.
 • Po zakończeniu, włoż dywanik z powrotem do samochodu. Gotowe!

Metoda 2: Mycie ręczne

Jeśli dywanik gumowy jest bardzo brudny i nie można go wyczyścić odkurzaczem, trzeba zastosować bardziej skuteczną metodę – mycie ręczne. Jak to zrobić?

 1. Wyjmij dywanik z samochodu i umyj go w wannie lub dużym zlewie. Natryskaj go wodą i dodaj odrobinę płynu do naczyń.
 2. Możesz również dodać kilka kropli octu, który pomoże usunąć brud i zapobiegnie pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu.
 3. Używając szczotki lub ręcznika, przetrzyj dywanik, aby go dokładnie wyczyścić. Staraj się usunąć jak najwięcej brudu i plam.
 4. Kiedy skończysz, spłucz dywanik czystą wodą, aby usunąć całkowicie środki czystości.
 5. Wyciśnij dywanik, aby usunąć nadmiar wody i zostaw go na zewnątrz, aby wyschnął.
 6. Włóż dywanik z powrotem do samochodu.

Metoda 3: Płukanie w myjce automatycznej

Jeśli masz dostęp do myjki automatycznej do dywaników, to mocno zalecamy użyć jej do wyczyszczenia swojego dywanika gumowego. Metoda ta jest nie tylko wygodna, ale i skuteczna w usuwaniu brudu. Jak to zrobić?

 • Umieść dywanik gumowy w myjce automatycznej.
 • Wsyp odpowiednią ilość detergentu do myjki, według poleceń producenta.
 • Uruchom proces mycia i poczekaj, aż myjka dokładnie wyczyści dywanik.
 • Po zakończeniu procedury, wyciągnij dywanik z myjki i pozostaw na zewnątrz, aby wyschnął.
 • Włóż dywanik z powrotem do samochodu. Gotowe!
Czytaj również  Jak Wyczyścić Drzwi Od Piekarnika - Poradnik dla Poczatkujących

FAQ

Jak często trzeba myć dywaniki gumowe?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i tego, jak często korzystasz z samochodu. Jeśli jeździsz dużo i wiele osób często wsiada i wysiada z samochodu, zalecamy mycie dywaników co około 2-3 miesiące.

Czy można myć dywaniki gumowe w pralce?

Nie zalecamy mycia dywaników gumowych w pralce. Jeśli nie masz myjki automatycznej, lepiej użyj metody 1 lub 2, aby wyczyścić swój dywanik.

Czy można suszyć dywaniki gumowe w suszarce bębnowej?

Nie, nie wolno suszyć dywaników gumowych w suszarce bębnowej. Najlepiej pozostaw dywanik na zewnątrz, aby uschnął naturalnie.

Wniosek

Wyczyść swój dywanik gumowy, aby odzyskał swój pierwotny wygląd i zapewnił ci maksymalną ochronę podłogi samochodu. Zalecamy regularne czyszczenie dywaników – co najmniej raz na 2-3 miesiące – aby uniknąć brudu i bakterii. Upewnij się, że stosujesz odpowiednią metodę, aby w pełni usunąć brud i zapewnić, że twoje dywaniki gumowe będą trwałe i skuteczne w ochronie podłogi samochodu.