Jak wyczyścić dywan z kupy?

Jak wyczyścić dywan z kupy?

Dywan jest jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych w każdym domu. Wygodny dywan dobrej jakości może zapewnić nam ciepło i komfort w czasie chłodnych dni. Niestety, stanie się narażony na różne nieczystości – szkoda, że zdarza się, że naszym ukochanym zwierzętom udaje się zrobić na nim „kupę”. Jak wyczyścić dywan z kupy w prosty i skuteczny sposób? Oto kilka sposobów, które pomogą w rozwiązaniu tego problemu.

Metoda łatwa i szybka

Jeśli chcesz wyczyścić dywan z kupy w prosty i szybki sposób, skorzystaj z następującej metody:

 1. Zacznij od usunięcia stałych elementów, które znajdują się na dywanie, za pomocą ręcznika papierowego lub worka do odkurzacza.
 2. Następnie na miejsce załatwienia należy wylać wodę z mydłem w płynie, dodać łyżkę octu i dokładnie wetrzeć.
 3. Jeśli zostawiłeś plamę na tyle, by zaschnęła, umieść kilka kawałków lodu w plastikowej torbie na plamie na kilka godzin (lub kawałek wacika zanurzonego w ciepłej wodzie jeśli będzie bardzo duża). Po usunięciu lodu, zetrzyj suchą ściereczką za pomocą ostrej krawędzi i zanieś ją do kosza.
 4. Odkręć kran i spłucz dywan czystą wodą. Skorzystaj z suszarki do włosów, aby przyspieszyć proces schnięcia.

Inne sposoby na czyszczenie dywanu z kupy

Istnieją również inne sposoby na wyczyszczenie dywanu z kupy. Oto kilka z nich:

Soda oczyszczona

Jeśli na dywanie znajduje się plama, która jest zbyt duża, by pozbyć się jej wodą z mydłem w płynie i octem, wypróbuj użyć sody oczyszczonej. Oto jak to zrobić:

 1. Nałóż dużą ilość sody na plamę.
 2. Wetrzyj sodę w dywan za pomocą wacika lub miękkiej szczotki.
 3. Pozostaw sodę na dywanie na około dziesięć minut.
 4. Odkurz sodę z dywanu, aby pozbyć się resztek.
 5. Jeśli plama nadal jest widoczna, powtórz procedurę.

Oczyszczacz pary

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić dywan z kupy w sposób skuteczny, użyj oczyszczacza pary. Taki sprzęt pozwoli na dokładne usunięcie zanieczyszczeń, a także pozwoli na usunięcie przykrego zapachu. Oto jak korzystać z oczyszczacza pary:

 1. Wypełnij zbiornik oczyszczacza pary wodą.
 2. Odczekaj, aż woda zacznie się nagrzewać.
 3. Włącz oczyszczacz pary i przeciągnij go po całym dywanie.
 4. Odkręć kran i spłucz dywan czystą wodą.
 5. Skorzystaj z suszarki do włosów, aby przyspieszyć proces schnięcia.
Czytaj również  Jak wyczyścić drzwiczki od piekarnika - Najlepsze sposoby

FAQ:

Czy mogę użyć płynu do naczyń do czyszczenia dywanu?

Nie, nie należy stosować mydła w płynie, które jest skierowane do innych celów. Płyn do naczyń może zniszczyć strukturę dywanu, co wpłynie na jego jakość i wygląd.

Czy moje zwierzęta powinny unikać obszaru, gdzie wylałem wodę z mydłem?

Tak, zwierzęta należy trzymać z dala od mokrego dywanu, a zwłaszcza od miejsca, gdzie usunięto plamę. Woda z mydłem jako czynnik chemiczny może powodować nieprzyjemne skutki zdrowotne, jeśli zostanie niewłaściwie stosowana.

Czy oczyszczacz pary jest bezpieczny dla mojego dywanu?

Tak, oczyszczacz pary może być używany bez obaw o zniszczenie dywanu, ale należy dbać o to, by para była odpowiednio ciepła i stosować go niezbyt często, ponieważ może osłabić strukturę włókien dywanu.

Podsumowanie

Jeśli szukasz najlepszego sposobu na wyczyszczenie dywanu z kupy, powinieneś wziąć pod uwagę metody łatwe i szybkie, użycie sody oczyszczonej lub oczyszczacza pary. W każdym przypadku należy pamiętać o tym, żeby używać ich ostrożnie, dbając o to, aby proces czyszczenia nie zniszczył struktury włókien dywanu.