Chirurg naczyniowy – Precyzyjny uzdrowiciel

Od dawna brak w Twoim życiu czasu na zrobienie czegokolwiek dla siebie? Rano jesteś pędzącą burzą hormonów, śpieszącą się do pracy. Popołudniami spędzasz czas, opiekując się swoimi dziećmi. Wieczorami wreszcie poświęcasz chwile swojemu mężowi. Jednak, czy w tym zabieganiu codzienności pamiętasz o sobie? Stres i zabieganie nie działa zbyt dobrze na ludzki organizm i może być przyczyną wielu schorzeń. Od pewnego czasu zauważasz pewien dyskomfort w okolicach kończyn dolnych? Coraz częściej dolega Ci uczucie ciężkości, a do tego dochodzą silne bóle? Najprawdopodobniej jest to przyczyna brak aktywności fizycznej, która doprowadziła lub może doprowadzić do niewydolności żylnej kończyn, co przejada się na powstawanie żylaków i zakrzepów.

Chirurgia naczyniowa to specjalizacja medyczna, która koncentruje się na diagnozowaniu, leczeniu i prewencji chorób naczyń krwionośnych. Chirurdzy naczyniowi to lekarze wyspecjalizowani w leczeniu chorób układu krążenia, wykorzystując do tego zarówno metody operacyjne, jak i mniej inwazyjne techniki. W dzisiejszym artykule dowiesz się, kiedy warto udać się na wizytę do chirurga naczyniowego.

Objawy, które mogą sugerować problemy z naczyniami

Chirurg naczyniowy może być odpowiednią osobą do konsultacji, jeśli doświadczasz następujących objawów:

 • Ból nóg podczas chodzenia, utrzymujący się także po odpoczynku
 • Zmiany koloru skóry nóg (zaczerwienienie, sinica, bladość)
 • Zasinienie palców rąk lub nóg
 • Ciągłe uczucie zimna w kończynach
 • Obrzęk nóg
 • Żylaki
 • Niewygojenie ran na nogach lub stopach
 • Zatorowość płucna (objawiająca się nagłym bólem w klatce piersiowej, dusznością, tachykardią)

Choroby, którymi zajmuje się chirurg naczyniowy

Chirurdzy naczyniowi leczą różnorodne choroby układu krążenia, takie jak:

 • Miażdżyca
 • Choroby tętnic obwodowych
 • Niewydolność żylna i żylaki
 • Zakrzepica żył głębokich
 • Tętniaki (rozszerzenia naczyń krwionośnych)
 • Zaburzenia krążenia w kończynach (np. choroba Raynauda)

Kiedy warto skonsultować się z chirurgiem naczyniowym?

Jeśli Twoje objawy utrudniają codzienne życie, wpływają na jakość Twojego życia lub jeśli zauważysz postępujące nasilenie objawów, powinieneś rozważyć wizytę u chirurga naczyniowego. Lekarz ten może ocenić Twoje objawy, przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne oraz zastosować odpowiednie leczenie.

Czytaj również  Pediatra Poznań - Zaufany specjalista dla Twojego dziecka

Jak wygląda wizyta u chirurga naczyniowego?

Podczas wizyty chirurg naczyniowy przeprowadzi wywiad lekarski, aby poznać Twoją historię medyczną i dokładne objawy. Następnie lekarz przeprowadzi badanie fizykalne, aby ocenić stan naczyń krwionośnych. W zależności od objawów i wyników badania fizykalnego, chirurg naczyniowy może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak:

 • Ultrasonografia Dopplera – nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala ocenić przepływ krwi w naczyniach
 • Angiografia – badanie, które pozwala uwidocznić strukturę naczyń krwionośnych za pomocą kontrastu i promieniowania rentgenowskiego
 • Tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI) – zaawansowane techniki obrazowania, które mogą dostarczyć szczegółowych informacji na temat naczyń krwionośnych

Jakie są metody leczenia stosowane przez chirurgów naczyniowych?

Leczenie chorób naczyń krwionośnych zależy od rodzaju i nasilenia schorzenia. Chirurdzy naczyniowi mogą zastosować zarówno metody zachowawcze, jak i interwencje chirurgiczne:

 • Leczenie farmakologiczne – leki mogą być stosowane w celu zmniejszenia ryzyka powikłań związanych z chorobami naczyniowymi, takich jak zakrzepica, zatorowość płucna czy choroba wieńcowa.
 • Leczenie kompresyjne – stosowanie opatrunków kompresyjnych może pomóc w leczeniu żylaków i niewydolności żył.
 • Zabiegi endowaskularne – mniej inwazyjne techniki, takie jak angioplastyka balonowa, stentowanie czy skleroterapia, które polegają na wprowadzeniu cienkiego cewnika do naczyń krwionośnych w celu usunięcia zwężenia lub zamknięcia naczynia.
 • Chirurgia naczyniowa – w przypadku ciężkich schorzeń naczyń krwionośnych, takich jak tętniaki czy zaawansowana miażdżyca, chirurg naczyniowy może zdecydować się na zabieg operacyjny.

Chirurg naczyniowy to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób naczyń krwionośnych. Jeśli doświadczasz objawów sugerujących problemy z układem krążenia, warto rozważyć wizytę u tego lekarza. Chirurdzy naczyniowi mają do dyspozycji szeroki wachlarz technik diagnostycznych i terapeutycznych, dzięki którym są w stanie pomóc pacjentom z różnorodnymi schorzeniami naczyń krwionośnych.

Chirurg Naczyniowy w Neomedica Poznań

Chciałabyś zadbać o swoje zdrowie? Czas najwyższy zadbać o siebie, oddając się w ręce doświadczonego chirurga naczyniowego w Poznaniu, który zadba o Twoje zdrowie i da Ci cenne wskazówki, które powinnaś stosować w swoim życiu, by móc cieszyć się Nim w pełni i pozostać w ruchu jak najdłużej. Aby umówić się na USG doppler żył i tętnic kończyn, wejdź na: https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/chirurgia-naczyniowa/. Czeka Cię wizyta u najlepszego fachowca w dziedzinie chirurgii naczyniowej w Poznaniu. Neomedica to klinika, która zatrudnia profesjonalistów, co potwierdza mnóstwo zadowolonych pacjentów.

Czytaj również  Papier fotograficzny – kompletny poradnik przed zakupowy

To, co jest dla Nas najważniejsze to zbudowanie relacji z klientem, rozmowa z Nim na temat występujących objawów, rozpoznanie dolegliwości i zaplanowanie skutecznej formy leczenia.

Zadbaj o swoje kończyny z Neomedica!

 

Data publikacji Kategorie Porady